Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Шукайте правди в своїй громаді. / Симон Петлюра

Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.



Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Кримінально-виконавче право України: Курс лекцій / Семаков Г. С, Гель А. П.


1.8. Виховна робота з особами, позбавленими волі: завдання, форми та правове регулювання

Згідно зі ст. 7 ВТК України одним із заходів виправлення та перевиховання засуджених є виховна робота.

Організація та порядок здійснення виховної роботи з особами, позбавленими волі, визначаються кримінально-виконавчим законодавством, зокрема ст. 55—58 ВТК України, гл. 13 Правил та деякими іншими відомчими нормативними актами.

Завдання виховної роботи з особами, позбавленими волі, визначаються ст. 55 ВТК України, вимоги якої передбачають, що з особами, позбавленими волі, проводиться виховна робота, спрямована на їх виховання в дусі чесного ставлення до праці, точного виконання законів, дбайливого ставлення до державної власності, підвищення свідомості та культурного рівня, розвиток корисної ініціативи.

Участь засуджених у виховних заходах заохочується і враховується при визначенні ступеня їх виправлення та перевиховання. Виховна робота здійснюється диференційовано з урахуванням виду ВТУ, встановленого в ній режиму і особливостей різних категорій засуджених.

91

Найголовніша мета виховної роботи у ВТУ — виправити та перевиховати засуджених з тим, щоб після звільнення вони стали гідними членами суспільства. За допомогою виховної роботи закріплюються результати виховного впливу інших засобів виправлення — режиму, суспільно корисної праці, загальноосвітнього та професійного навчання — з наданням їм ідеологічного спрямування. Виховна робота сприяє формуванню у засуджених політичної свідомості, розширенню їх світогляду, вихованню поваги до закону, особистих інтересів з інтересами громадськими. Крім того, виховна робота покликана виховувати у засуджених почуття поваги до людини, переконання, що після звільнення кожний, хто побажає, зможе знайти своє місце в суспільстві, бути йому корисним.

Виховна робота в місцях позбавлення волі є живим творчим процесом. Вона повинна базуватися не тільки на нормах кримінально-виконавчого права, а й на наукових засадах педагогіки та психології.

Виховні заходи із засудженими здійснюються в установлений розпорядком дня час у межах ВТУ. Участь у таких заходах беруть усі без винятку засуджені. Проводити спільні заходи із засудженими з різних ВТУ не дозволяється.

Організовує виховну роботу із засудженими у ВТУ та контролює її стан заступник начальника установи із соціально-психологічної роботи зі спецконтингентом. Безпосередньо виховну роботу із засудженими проводять начальники загонів. Велику роль у виховному процесі серед засуджених відіграє діяльність спостережної комісії та шефських організацій.

Існують різні форми виховної роботи з особами, позбавленими волі (ст. 56 ВТК України), основними з яких є такі:

• індивідуальна робота на основі вивчення особи кожного засудженого з урахуванням вчиненого ним злочину, віку, освіти, фаху та інших обставин, які характеризують засудженого;

• агітаційна, пропагандистська та культурно-масова робота;

• правове виховання.

У тюрмах та приміщеннях камерного типу виховна робота проводиться переважно по камерах.

Роз'яснення законодавства України — один з важливих напрямків роботи з правового виховання засуджених. Вчинення злочину є актом неповаги до вимог закону. Правове виховання засуджених полягає передусім в їх переконанні, що кожний із них винний перед суспільством і покарання, призначене за вчинений злочин, є справедливим,

92

а тягар життя в місцях позбавлення волі неминучий. Особлива увага повинна приділятися роз'ясненню кримінально-виконавчого законодавства, його гуманного характеру, вимог, які воно ставить перед засудженими і, зокрема, тих, у разі виконання яких можливе переведення засуджених на поліпшені умови утримання, до колоній-поселень, для осіб, які твердо стали на шлях виправлення, застосування умовно-дострокового звільнення або заміни суворого покарання більш м'яким. Правове виховання засуджених здійснюється за допомогою таких засобів:

• лекцій;

• доповідей на правові теми;

• вечорів запитань та відповідей;

• групових та індивідуальних бесід;

• наглядної агітації та ін.

Основні заходи виховного характеру здійснюються в загонах, де щонайменше двічі на місяць проводяться заняття з основ правових знань. До заходів виховного характеру залучаються працівники суду, прокуратури, спостережних комісій, шефських організацій.

Велику виховну роль у цьому процесі відіграють виїзні засідання судів у ВТУ для розгляду справ з питань дострокового та умовно-дострокового звільнення засуджених або переведення їх до колоній-поселень для осіб, які твердо стали на шлях виправлення.

Агітаційно-пропагандистська робота полягає у формуванні світогляду засуджених, розширенні кола їх суспільно корисних інтересів, вихованні у них бажання мати нові знання, отриманні інформації про важливі події як в Україні, так і за її межами.

Агітаційно-пропагандистська робота здійснюється в різних формах:

• заняття на політичну тематику;

• лекції або доповіді;

• читацькі конференції;

• вечори запитань та відповідей;

• наочна агітація;

• випуск стінних газет;

• внутрішнє радіомовлення;

• демонстрація кінофільмів;

• зустрічі з передовиками виробництва, учасниками певних визначних подій у житті України, колишніми засудженими.

Лекції та доповіді проводяться з різних тем: економічних, політичних, присвячених питанням розвитку науки, культури та мистецтва. їх

93

проводять кваліфіковані працівники ВТУ і працівники судів, прокуратури, вчені, представники шефських організацій.

Велике значення у виховній роботі має організація роботи бібліотек. Література — провідник знань і культури. Виховання любові до книжки, потреби читати і вміти знаходити в літературі відповіді на складні життєві запитання — важливе завдання в загальних зусиллях з формування особистості людини. Проведення читацьких конференцій — один із засобів залучення засуджених до читання художньої літератури, формування у них власних поглядів на події в суспільстві, уміння обгрунтувати та обстояти погляди.

Вечори запитань та відповідей дають змогу краще дізнатися про потреби, зацікавленість та настрій засуджених, а також позбавитися недоліків у праці адміністрації ВТУ.

Велике виховне значення мають зустрічі засуджених з ветеранами Великої Вітчизняної війни, ветеранами праці, відомими людьми, представниками різних релігійних конфесій, а також з колишніми в'язнями, які стали чесними трудівниками і приносять користь суспільству. За допомогою таких заходів у засуджених виховується переконання в тому, що допущені ними помилки можна виправити, а чесна праця — шлях до волі та щастя.

Засуджені, як уже зазначалося, можуть виписувати без обмеження газети та журнали за гроші, які є на їх особистих рахунках.

Мета культурно-масової роботи — розвивати зацікавленість засуджених до розумового дозвілля, спонукати поповнення фізичних сил та підвищення інтелекту особи.

У кожній ВТК для проведення культурно-масової роботи обладнуються клуб, кімнати виховної роботи, бібліотека, спортивні майданчики.

Основними формами проведення культурно-масової роботи із засудженими є такі:

• безплатна демонстрація кінофільмів;

• лекції;

• бесіди;

• робота гуртків художньої самодіяльності;

• огляд телепередач.

Порядок демонстрації кінофільмів у ВТУ визначається § 67 Правил. У ВТУ безкоштовно демонструються художні кінофільми, які мають виховне значення. У колоніях-поселеннях художні фільми демонструються за плату. У колоніях загального, посиленого та суворого режимів, виховно-трудових колоніях, а також у тюрмах для осіб, залучених до

94

господарського обслуговування, художні кінофільми демонструються один раз на тиждень, а в колоніях особливого режиму та тюрмах для осіб, які утримуються на загальному режимі, — один—два рази на місяць. Ці норми не стосуються короткометражних навчальних, документальних та науково-популярних кінофільмів, спрямованих на перевиховання засуджених. Додатково до визначених норм дозволяється демонструвати художні кінофільми у святкові дні.

У ВТУ можуть створюватися гуртки художньої самодіяльності та проводитись їх виступи в межах виправної установи, а також концерти художньої самодіяльності підшефних та інших організацій (§ 66 Правил). У ВТУ дозволяється також проводити платні концерти професійних колективів за рахунок коштів засуджених і за їх згодою при обов'язковому погодженні цих заходів з керівництвом управлінь Державного департаменту України з питань виконання покарань у АРК та областях.

Адміністрація ВТУ видає для користування засудженим настільні ігри за встановленими нормами. В окремих випадках засудженим дозволяється користуватись особистими доміно, шахами чи шашками.

Крім перелічених форм культурно-масової роботи із засудженими може проводитись фізкультурно-оздоровча робота у таких формах:

• ранкова зарядка;

• заняття у спортивних секціях;

• змагання з різних видів спорту.

Мета зазначених заходів — зміцнити здоров'я засуджених, розумно використовувати вільний час, виховувати дисципліну та почуття колективізму. Ці заходи проводяться тільки в межах ВТУ.

При радах колективів колоній (загонів) створюються секції фізкультурно-спортивної роботи. Члени цих секцій беруть участь в організації фізкультурно-спортивної роботи, пропаганді спорту, залученні засуджених до упорядкування спортивних майданчиків.

Індивідуальна робота — найважливіша форма виховної роботи із засудженими у ВТУ. Індивідуальна робота справляє систематичний і цілеспрямований виховний вплив на конкретних засуджених за допомогою вивчення особи та з урахуванням їх індивідуальних соціально-психологічних та педагогічних особливостей.

Особа, яка виконує індивідуальну виховну роботу, повинна мати високі професійні та людські якості, уміти бачити в кожній людині найкраще, бути готовою прийти на допомогу.

95

Безпосередньо індивідуальну виховну роботу із засудженими здійснює начальник загону. Він планує її, корегує та фіксує результати. У цій роботі беруть участь також представники загальноосвітніх шкіл, технічних училищ, майстри на виробництві, представники шефських організацій. Основними формами індивідуальної виховної роботи є такі:

• індивідуальні бесіди;

• виконання особистих доручень;

• особистий контроль за поведінкою засуджених на виробництві, у школі, під час відпочинку.

Виховна робота організується та проводиться залежно від виду ВТУ, режиму, встановленого в ній, особи засудженого та тяжкості вчиненого ним злочину.

Під керівництвом адміністрації у ВТУ створюються самодіяльні організаціТ засуджених (ст. 57 ВТК України). Мета цих організацій — розвивати навички колективізму у засуджених, які відбувають покарання в місцях позбавлення волі, заохочувати їх корисну ініціативу, а також використовувати вплив колективу на виправлення та перевиховання засуджених.

Самодіяльні організації створюються із числа засуджених, які зарекомендували себе зразковою поведінкою і чесним ставленням до праці та навчання.

Самодіяльні організації засуджених мають особливий правовий статус: вони не є громадськими організаціями в конституційному розумінні (їх діяльність повністю підзвітна і підконтрольна адміністрації ВТУ), вони не можуть приймати рішення, які зобов'язують адміністрацію у будь-чому, їх склад затверджує начальник установи. Адміністрація може розформувати діючу організацію і створити нову.

Самодіяльні організації допомагають адміністрації забезпечувати порядок відбування покарання, підвищувати продуктивність праці засуджених.

Участь засуджених у роботі самодіяльних організацій здійснюється на добровільних засадах. Учасники цих організацій не звільняються від обов'язків, які на них покладені, і не мають жодних пільг.

Види самодіяльних організацій засуджених і порядок їх діяльності визначаються ст. 58 ВТК України.

У ВТК загального, посиленого та суворого режимів, колоніях-посе-леннях усіх видів та виховно-трудових колоніях серед засуджених,

96

які залишені у слідчих ізоляторах і тюрмах для роботи з господарського обслуговування, а також серед засуджених, переведених з приміщень камерного типу до звичайних житлових приміщень колоній особливого режиму, створюються ради колективів засуджених. Ради колективів обираються на загальних зборах засуджених або на зборах їх представників відкритим голосуванням. Склад рад колективів затверджує начальник ВТУ або слідчого ізолятора. Ради колективів періодично звітують про свою роботу на зборах засуджених; рішення, які приймають ради колективів, затверджує адміністрація ВТУ або слідчого ізолятора.

У тюрмах і серед засуджених, які утримуються у приміщеннях камерного типу ВТК особливого режиму, можуть створюватися ради бригадирів, які призначаються адміністрацією.

Самодіяльні організації у ВТУ складаються з ради колективу колонії, рад колективів загонів, а також секцій ради колективу колонії.

Рада колективу засуджених обирається строком на один рік. Кількість членів ради встановлює адміністрація ВТУ. У раді колективу ВТУ повинно бути не менше одинадцяти осіб, у раді загону — не менше семи осіб.

Рада обирає зі своїх членів голову ради, його заступника і секретаря. Голови рад колективів загонів входять до складу ради колективу ВТУ на правах їх членів. Члени рад, які не впоралися з обов'язками, можуть бути достроково виведені як рішенням зборів засуджених, так і адміністрацією ВТУ. Робота ради планується. Плани затверджує начальник ВТУ чи загону. Засідання рад проводяться не менше двох разів на місяць. На відповідних засіданнях ради обов'язково повинен бути присутній представник адміністрації ВТУ чи начальник загону.

Ради колективів мають право:

• розробляти пропозиції щодо поліпшення виробничої та іншої діяльності та вносити їх на розгляд адміністрації;

• заслуховувати звіти голів рад колективів загонів, бригадирів та інших засуджених;

• керувати роботою секцій;

• вживати заходів виховного впливу (виносити попередження, догану, вносити клопотання адміністрації ВТУ про накладення дисциплінарного стягнення).

Ради колективів у ВТУ діють в умовах гласності, звітують перед засудженими не рідше як один раз на півроку. При радах колективів ВТУ створюються такі секції:

7-606

97

• виробничо-масової роботи;

• профілактики правопорушень (внутрішнього порядку);

• загальноосвітнього навчання;

• культурно-масової роботи;

• фізкультурно-спортивної роботи;

• санітарно-побутової роботи.

Крім того, при радах колективів ВТУ створюються секції громадського харчування та громадських кореспондентів багатотиражних газет. За згодою адміністрації ВТУ можуть створюватись й інші секції (наприклад, молодіжна, з питань раціоналізації).

Книга: Кримінально-виконавче право України: Курс лекцій / Семаков Г. С, Гель А. П.

ЗМІСТ

1. Кримінально-виконавче право України: Курс лекцій / Семаков Г. С, Гель А. П.
2. 1.2. ЗАГАЛЬНА ХАРАКТЕРИСТИКА ОРГАНІЗАЦІЇ ВИКОНАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПОКАРАНЬ В УКРАЇНІ. СОЦІАЛЬНО-ПРАВОВИЙ СТАТУС ЗАСУДЖЕНИХ
3. 1.3. ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ ПОПЕРЕДНЬОГО УВ'ЯЗНЕННЯ ПІД ВАРТУ
4. 1.4. КЛАСИФІКАЦІЯ, РОЗПОДІЛ, ПРИЙНЯТТЯ ТА ОБЛІК ЗАСУДЖЕНИХ ДО ПОЗБАВЛЕННЯ ВОЛІ В УСТАНОВАХ ВИКОНАННЯ ПОКАРАНЬ
5. 1.5. ОСНОВНІ ЗАСОБИ ВИПРАВЛЕННЯ ТА РЕСОЦІАЛІЗАЦІЇ ЗАСУДЖЕНИХ, ЇХ ПРАВОВЕ РЕГУЛЮВАННЯ
6. 1.6. Режим у місцях позбавлення волі: правове регулювання та засоби забезпечення
7. 1.7. Праця осіб, позбавлених волі, та її правове регулювання
8. 1.8. Виховна робота з особами, позбавленими волі: завдання, форми та правове регулювання
9. 1.9. Загальноосвітнє та професійно-технічне навчання засуджених у місцях позбавлення волі, його правове регулювання
10. 1.10. МАТЕРІАЛЬНО-ПОБУТОВЕ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ТА МЕДИЧНЕ ОБСЛУГОВУВАННЯ ЗАСУДЖЕНИХ
11. 1.11. ПОРЯДОК ТА УМОВИ ВИКОНАННЯ КРИМІНАЛЬНИХ ПОКАРАНЬ, НЕ ПОВ'ЯЗАНИХ З ПОЗБАВЛЕННЯМ ВОЛІ
12. 1.12. Порядок та умови виконання виправних робіт без позбавлення волі
13. 1.13. Порядок та умови виконання покарання у вигляді направлення військовослужбовців строкової служби до дисциплінарного батальйону
14. 1.14. Порядок та умови виконання кримінальних покарань не пов'язаних із застосуванням заходів виправно-трудового впливу
15. 1.15. Правові підстави та порядок звільнення засуджених до позбавлення волі від подальшого відбування покарання
16. 1.16. Постпенітенціарний вплив та соціальна адаптація осіб, звільнених з місць позбавлення волі
17. 1.17. Адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі
18. 1.18. СПИСОК ВИКОРИСТАНОЇ ТА РЕКОМЕНДОВАНОЇ ЛІТЕРАТУРИ

На попередню


Додати в закладки



Додати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate