Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Якщо ворог зволікає, йому йдуть назустріч. / Андрій Коваль

Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Рей Бредбері Марсіанські хроніки Переклад Олександра Тереха


СЕРПЕНЬ 1999. ЛІТНЯ НІЧ

У кам'яних галереях збиралися марсіани, а потім гурт за гуртом зникали в тіні синіх пагорбів, залитих тихим світлом зірок та братів місяців. За величезним мармуровим амфітеатром лежали в сутінках містечка і вілли, сріблилися нерухомі озера, і канали яскріли від обрію до обрію.

На безжурну планету Марс спустився літній вечір. По наповнених зеленим вином каналах линули стрункі й красиві, ніби бронзова квітка, човни. У довгих нескінченних будівлях, що вигиналися на пагорбах, наче змії, на прохолодних ложах лежали, перешіптуючись, коханці. Запізнілі діти бігали по провулках, освітлених смолоскипами, і золоті павуки в їхніх руках викидали пасма павутиння. Подекуди сім'ї ще готували вечерю на вогняних столах, на яких тихо кипіла срібна лава.

В амфітеатрах сотень міст з того боку Марса, де панувала ніч, збиралися на дозвіллі брунатні золотоокі марсіани. І ніби пахощі квітів, линула зі сцен мрійлива музика.

Того вечора в одному театрі на сцену вийшла співачка і заспівала пісню. За мить увесь зал заворушився. Розгублена жінка урвала спів. Вона схопилася рукою за горло. Потім кивнула музикантам, і ті знову взялися за інструменти.

Знову заграв оркестр, і пісня полилася знову. Зал зітхнув. Люди подалися вперед у своїх кріслах, дехто здивовано схопився з місця. Дивну, не знану тут пісню співала жінка. Вона намагалася спинити потік невідомих слів, що линули з вуст, але вони зривалися проти її волі:

А Дженні зазирнула до буфету - В буфеті ж тільки вітер повівав...

Вкрай збентежена співачка затулила руками рот, і пісня змовкла.

- Що це за слова? - питалися музиканти.

- Звідки ця пісня?

- Яка це мова?

А коли вони знову піднесли до вуст свої золоті ріжки, над залом знову полинула дивна мелодія. Слухачі під-• водилися з крісел і голосно гомоніли.

- Що це з тобою сталося? - питали один одного музиканти. [20]

- Яку це ти грав мелодію?

- А ти? Яку ти грав?

Співачка заплакала і побігла зі сцени.

Слухачі потоком ринули з театру.

Того вечора в усіх марсіанських містах діялися дивні речі. Холодна тривога спадала на планету, наче білий сніг.

У темних провулках, збираючись під смолоскипами, діти співали:

А Дженні зазирнула до буфету -

В буфеті ж тільки вітер повівав.

І от наш бідний цуцик

І от наш бідний цуцик

На зуб собі поживи не дістав!

- Гей, малюки! - кричали люди, визираючи з будинків.- Яку це пісеньку ви співаєте? Де ви її почули?

- Ми її ніде не чули. Вона наче сама співається. А слів ми теж не розуміємо.

З грюкотом зачинялися двері. Вулиці спорожніли. Над синіми горбами сходила зелена зірка.

І на тім боці планети, що поринула в тінь, скрізь у нічній темряві прокидалися коханці і прислухалися до чудної пісні, яку наспівували крізь сон їхні кохані.

Жінки раптом прокидались у своїх віллах і пронизливо кричали.

- Ну ж бо, заспокойся. Засни,- умовляли їх чоловіки.- Що з тобою? Певно, наснився поганий сон?

- Зранку станеться щось жахливе!

- Не бійся. Нічого не станеться. У нас усе гаразд.

- Воно ближче й ближче,- істерично схлипувала жінка.

- Та не бійся! Нам нічого не загрожує. Спи спокійно. Наближався ранок. Тиша і морок панували на Марсі,

ніби в глибокому колодязі. В темних каналах відбивалися зорі. Діти спали, згорнувшись калачиком у своїх ліжках, затиснувши в руках золотих павуків. Побравшися за руки, спали коханці. Давно вже зайшли місяці, на вулицях погасли смолоскипи, темрява огорнула порожні амфітеатри.

І тільки перед світанком якийсь далекий звук порушив тишу. То нічний сторож, ходячи безлюдними вулицями міста, мугикав чудну пісню. [21]

СЕРПЕНЬ 1999. ГОСТІ З ЗЕМЛІ

Хтось безперестану стукав у двері. Врешті стукіт надокучив Ттт. Вона підійшла до дверей і розчинила їх.

- Ну, чого вам?

- Ви розмовляєте англійською мовою! - здивовано вигукнув чоловік, що стояв на порозі.

- Я розмовляю тією мовою, яку ви чуєте,- сухо відказала жінка.

- У вас чудова англійська мова! - нетямився від здивування чоловік. За ним стояло троє інших. Одягнені всі були однаково. Захекані, брудні, вони щасливо посміхалися.

- Чого вам треба? - запитала Ттт.

- Ми вперше бачимо живого марсіанина,- посміхнувся у відповідь чоловік.- Звичайно, ви не знаєте цього слова. Ми прибули з Землі,- пояснив він, киваючи на своїх людей.- Я - капітан Вільямс. Ми лише годину тому опустилися на Марс. Друга експедиція досягла своєї мети. Перед нами сюди вирушила перша експедиція, але ми не знаємо, що з нею сталося. В усякому разі, ми завершили політ успішно. І ви перша марсіанка, яку ми зустріли.

- Марсіанка? - перепитала вона, зводячи брови.

- Ну, коли хочете, ви жителька четвертої від Сонця планети. Правильно я кажу?

- Це загальновідома істина,- відрізала жінка, нетерпляче поглядаючи на гостей.

- А ми,- товкмачив їй капітан, прикладаючи собі до грудей рожеву пухку руку,- ми прибули з Землі. Чи правду я кажу, хлопці?

- Істинну правду, сер! - відказали ті хором.

- Наша планета має своє ім'я,- сказала жінка.- Називайте її Тірр.

- Тірр, Тірр,- втомлено засміявся капітан.- Яке гарне ім'я! Але, люба моя, де ви навчилися розмовляти по-англійськи?

- Я не розмовляю, а думаю,- сказала вона.- Телепатія! Бувайте здорові! - і жінка зачинила двері.

Але за мить отой грубіян знову почав стукати. Жінка одчинила двері й сердито спитала: . - Чого вам іще треба?

Спантеличений чоловік стояв на порозі і вимушено посміхався. [22]

- Мабуть, ви мене не зрозуміли...- почав він, простягаючи до неї руки.

- Що таке?! - роздратовано вигукнула жінка. Чоловік розгублено дивився на неї.

- Та ми з Землі! - нарешті спромігся вимовити він.

- У мене немає часу,- сказала вона.- Сьогодні багато роботи на кухні, а ще треба прибирати в кімнатах, шити. Ви, напевно, хочете зустрітися з містером Ттт. Він нагорі, у своєму кабінеті.

- Авжеж хочемо,- промовив чоловік з Землі, ніяково блимаючи очима.- Коли так, то ведіть нас до містера Ттт.

- Він зайнятий,- відповіла жінка і знову зачинила двері. Цього разу нахабний гість почав грюкати щосили.

- Послухайте-но! - вигукнув він, стрибнувши через поріг, щойно жінка розчинила двері.- Хіба ж можна так поводитися з гістьми!

- Ви забруднили мені підлогу! - закричала жінка.- Геть звідси! Коли вже заходите до мене в дім, то вимийте спершу свої брудні черевики.

Чоловік кинув розпачливий погляд на забруднені глиною черевики.

- Не варто зараз звертати увагу на такі дрібниці,- відказав він.- Гадаю, слід якось відзначити цю радісну подію.- І капітан довго дивився жінці у вічі, ніби намагаючись пояснити поглядом, як важливо те, що вони зробили.

- Якщо через вас у духовці підгоріли мої кришталеві пампушки,- вигукнула нарешті жінка,- то я вас усіх відлупцюю поліном!

Вона нахилилася над гарячою духовкою і за мить випросталась. Обличчя в неї розчервонілося, вкрилося потом. Очі її були жовтогарячі, а шкіра світло-брунатна. Сама вона була тоненька і вертка, мов дзига. Голос її звучав різко, наче дзвін металу:

- Зачекайте тут. Я піду до містера Ттт і дізнаюся, чи може він прийняти вас. Ви у якій справі?

Капітан круто вилаявся - ніби вона вдарила його по руці молотком.

- Скажіть йому, що ми з Землі і ми зробили те, що нікому ще не вдавалося. [23]

- Що не вдавалося? - перепитала вона і відразу застережливо піднесла руку.- Мені це байдуже. Я скоро повернуся.

Тупотіння її маленьких ніг луною прокотилося по кам'яному будинку.

За розчиненими дверима синіло неозоре марсіанське небо, гаряче й незворушне, мов тропічна морська глибінь. Марсіанська пустеля лежала під сонцем, як велетенське доісторичне болото, і над нею коливалися хвилі гарячих випарів. На сусідньому пагорбі стояла невелика ракета. Ланцюжок слідів тягнувся од ракети просто до дверей будинку.

Згори почулася голосна суперечка. Хлопці на порозі перезиралися, переступали з ноги на ногу. Чоловік нагорі щось кричав. Йому відповідав жіночий голос. Почекавши хвилин п'ятнадцять, земляни почали ходити по кухні, виходити за поріг.

- Закуримо? - запропонував хтось, витягаючи пачку сигарет. Усі запалили, видихаючи цівки білого тютюнового диму. Хлопці обтрусили одяг, поправили комірці. А голоси нагорі то дужчали, то завмирали. Врешті капітан глянув на свій годинник.

- Двадцять п'ять хвилин,- констатував він.- Хотів би я знати, що вони там роблять.- Він підійшов до вікна і визирнув надвір.

- Ну й спека сьогодні,- зауважив хтось із хлопців.

- Атож,- озвався інший.

Голоси нагорі стишились, а потім і зовсім змовкли. Тепер ніщо не порушувало тиші в будинку. Люди нічого не чули, крім власного дихання.

Так минула година.

- Сподіваюсь, у них усе гаразд,- мовив нарешті капітан. Він прочинив двері, зазирнув у сусідню кімнату і побачив Ттт. Вона спокійно поливала квіти, що росли посеред кімнати.

- Недарма у мене таке відчуття, ніби я щось забула,- сказала жінка, помітивши капітана, і вийшла на кухню.- Вибачте, будь ласка,- вела вона далі, подаючи йому клаптик паперу.- Містер Ттт дуже зайнятий і не зможе вас прийняти.- Жінка вернулася до плити й додала:- До того ж вам слід звернутися не до містера Ттт, а до містера Ааа. Ідіть із запискою до сусідньої ферми - тієї, що на синьому каналі,- і містер Ааа пояснить вам усе, що ви хочете дізнатися. [24]

- Та ми нічого не хочемо дізнатися,- почав був капітан ображено.- Ми самі все добре знаємо.

- Ви одержали записку - чого ж вам іще треба? - запитала жінка і рішуче взялася до роботи. Видно було, що це її останнє слово.

- Ну, що ж,- сказав капітан, вагаючись і не знаючи, йти чи не йти. Здавалося, він сподівався зовсім іншого. Мабуть, такий буває вигляд у дитини, яка замість розкішної новорічної ялинки побачила голе дерево - без цукерок і прикрас.- Ну, що ж,- повторив він.- Ходімо, хлопці.

Четверо вийшли з будинку і опинилися під гарячим мовчазним марсіанським небом.

За півгодини Ааа, сидячи в своїй бібліотеці й сьорбаючи електричне полум'я з металевого кубка, почув під вікном голоси. Він перехилився через підвіконня і побачив чотирьох людей в однаковому вбранні, що стояли на кам'яній доріжці й, примруживши очі, дивилися на нього.

- Це ви містер Ааа? - гукнули вони.

- Так, я.

- Нас послав до вас містер Ттт! - крикнув капітан.

- Чому він послав вас до мене? - запитав Ааа.

- Йому було ніколи!

- Ну, це вже нікуди не годиться,- роздратовано мовив Ааа.- Невже він гадає, що я сиджу тут без роботи і чекаю, поки він пришле до мене людей, з якими йому ніколи возитися?

- Зараз це не так важливо, сер! - крикнув йому знизу капітан.

- Для вас, може, й ні, але для мене важливо. Сьогодні мені треба багато прочитати. Містер Ттт дуже нерозважлива особа. Вже не вперше він так робить, аби йому було зручніше, зовсім не рахуючись із моїм часом. Не махайте руками, сер. Почекайте, поки я закінчу. Слухайте мене уважно. Всі завжди уважно слухають кожне моє слово. І поводьтеся ввічливіше, інакше я взагалі з вами не розмовлятиму.

Люди у дворі незграбно тупцювалися. Капітан аж почервонів, і на очах у нього виступили сльози.

- А тепер скажіть мені,- питав їх Ааа учительським тоном,- чи личать містерові Ттт такі вчинки?

Четверо землян дивилися вгору, знемагаючи від спеки.

- Ми прибули з Землі! - нарешті обізвався капітан. [25]

- Гадаю, його поведінка не гідна вихованої людини,- роздумував уголос Ааа.

- Ми прибули в ракеті. Вона там, на пагорбі.

- Як ви вже знаєте, Ттт не вперше таке робить.

- Ми прилетіли в ракеті з самої Землі І

- Мабуть, таки піду і скажу йому все, що я про нього думаю.

- Ми прилетіли вчотирьох: я і ці троє хлопців, мій екіпаж.

- Ні, ні, це треба зробити зараз-таки. Я йду.

«- Земля!.. Ракета!.. Люди!.. Подорож!.. Космос!..

- Піду й дам йому доброго прочухана! - гукнув Ааа і зник з підвіконня, ніби лялька зі сцени. За хвилину в кімнаті почулися сердиті голоси. Це Ааа розмовляв із своїм противником за допомогою якогось невідомого пристрою. Тим часом капітан і його команда сумно поглядали на ракету, що бовваніла вдалині, на свою милу й рідну, як батьківський дім, ракету.

Ааа знову з'явився у вікні. Обличчя в нього світилося тріумфом.

- Сто чортів! Я його викликав на дуель!

- Містере Ааа...- спокійним голосом промовив капітан.

- Я застрелю його, як собаку! От побачите, застрелю!

- Містере Ааа, вислухайте мене. Ми пролетіли шістдесят мільйонів миль.

Ааа вперше уважно подивився на капітана.

- То звідки ви, кажете, прибули?

Капітан щасливо посміхнувся. «Нарешті ми підійшли до суті справи»,- шепнув він своїм супутникам. А вголос сказав:

- Наш корабель пролетів шістдесят мільйонів миль. Ми з Землі!

Ааа позіхнув:

- У серпні цього року відстань до Землі дорівнює п'ятдесяти мільйонам миль.- Він узяв якусь не бачену досі землянами страшну рушницю і сказав.- Ну що ж, треба йти. А ви беріть свою дурну записку - не знаю, чи матимете з неї хоч якусь користь - і йдіть через отой пагорб у містечко Іопр і розкажіть усе містерові Ііі. Саме він вам і потрібен. Не містер Ттт! Ні, він несусвітний дурень, і я таки вб'ю його. Я теж не можу стати вам у пригоді, бо працюю зовсім в іншій галузі.

- В іншій галузі, в іншій галузі! - передражнив його [26] капітан.- Невже слід працювати в якійсь певній галузі, щоб гостинно прийняти людей з Землі?

- Розкажіть комусь іншому! Всі знають, хто ви такі.- Ааа збіг сходами вниз, кинув: «Бувайте здорові!» - й помчав доріжкою, розставляючи ноги, як циркуль.

Четверо мандрівників стояли ні в сих ні в тих. Врешті капітан сказав:

- Ні, ми таки знайдемо когось, хто нас вислухає.

- Може, нам слід знятися з цієї планети, політати, а потім знову сісти,- тоскно зауважив один із них.- Може, їм потрібен час, щоб влаштувати гідну зустріч?!

- Непогана думка,- пробурмотів стомлений капітан. На вулицях містечка була сила людей. Вони заходили й виходили з будинків, віталися одне з одним, розмовляли. На обличчях у них були золоті маски, сині маски й малинові маски із срібними губами й бронзовими лобами, маски усміхнені й маски похмурі - відповідно до настрою власника.

Четверо землян, спітнілі від довгої ходи, зупинилися біля дівчинки, що гралася на вулиці, і запитали, де будинок містера Ііі.

- Он там,- кивнула дівчинка головою.

Капітан присів біля неї навпочіпки, подивився на гарненьке личко й сказав:

- Дівчинко, мені треба поговорити з тобою.

Він посадовив її на коліно і взяв маленькі брунатні рученята у свої великі, білі. Здавалося, він хоче розповісти їй імпровізовану казку - одну з тих, що їх діти люблять слухати перед сном,- і не поспішаючи обмірковує подробиці.

- Послухай-но, дівчинко. Шість місяців тому на Марс прилетіла ракета. В ній був чоловік на ім'я Иорк, він був зі своїм помічником. Ми не знаємо, що з ними сталося. Може, вони розбилися при посадці. Ми прибули сюди так само, як і вони,- на ракеті. От якби ти побачила нашу ракету! Вона в нас дуже велика. Наша експедиція називається Другою міжпланетною експедицією. Ми прибули до вас із планети Земля...

Тим часом дівчинка механічно вивільнила одну руку і наділа собі на обличчя золоту маску без ніякого виразу. Потім вона витягла золотого іграшкового павука і кинула його на землю. Павук слухняно зліз їй на ногу, і вона стежила за ним холодним поглядом крізь щілини маски. [27]

Капітан легенько струснув дівчинку, щоб привернути її увагу до своєї розповіді.

- Ми з Землі,- сказав він.- Ти віриш мені чи ні?

- Так,- відповіло дівча, не відриваючи погляду од великих пальців своїх ніг, якими копирсалося в пилюці.

- От і гаразд,- промовив капітан і вщипнув дівчину за руку - жартома, а також для того, щоб вона повернула до нього своє обличчя.- Слухай далі. Ми побудували собі велику ракету. Ти віриш цьому?

- Авжеж,- сказала дівчинка і почала колупати пальцем у носі.

- І я - вийми, дівчинко, палець із носа! - і я - капітан цієї ракети, і...

- Ще ніколи за всю історію людству не вдавалося здійснити міжпланетного польоту,- процитувало дівча, заплющивши очі.

- Неймовірно! Як ти догадалася, що я хочу це сказати?

- О, дуже просто. Телепатія.- І дівчинка недбало витерла об коліно свій палець.

- Невже це тобі байдуже? - вигукнув капітан.- Чому ти не радієш?

- Вам слід негайно звернутися до містера Ііі,- промовила дівчинка, опускаючи на землю свого павука.- Містер Ііі буде радий поговорити з вами.

Дівчинка побігла геть, а іграшковий павук слухняно поліз за нею.

Капітан так і залишився сидіти навпочіпки, дивлячись їй услід вологими очима. Потім він перевів погляд на свої порожні руки. Щелепа у нього відвисла. Інші троє непорушно стояли біля свого командира, і їхні тіні ховались у них під ногами. Потім вони плюнули на кам'яний тротуар.

Зачувши стукіт, Ііі сам одчинив двері. Він збирався на лекцію, але міг приділити їм якусь хвилину, коли вони одразу зайдуть у кімнату і скажуть прямо, чого від нього хочуть.

- Трошечки уваги,- відказав капітан, дивлячись на господаря почервонілими втомленими очима.- Ми прибули з Землі у ракеті, нас четверо, троє чоловік команди і-капітан, ми виснажені й голодні, нам треба поспати. Ми сподівалися, що нас зустрінуть, піднесуть нам ключі від міста або виявлять свою повагу якимсь іншим способом. [28]

Нам було б приємно, якби хтось потиснув нам руки, сказав: «Слава вам! Вітаємо вас!» Оце, мабуть, і все.

Ііі був високий худорлявий марсіанин. Його жовтуваті очі ховалися під товстими синіми кристалами. Він нахилився над письмовим столом і почав переглядати свої папери, час від часу кидаючи на гостей пронизливий погляд.

- Де ж це мої бланки? Тут їх немає,- говорив Ііі сам до себе і почав заглядати в ящики, бурмочучи щось під ніс.- Куди я міг запроторити бланки? Вони десь мають бути. Але де? Ага, ось вони, нарешті! -і марсіанин подав гостям якісь папірці.- Вам доведеться поставити внизу свої підписи.

- Невже не можна обійтися без оцих безглуздих формальностей?

Ііі позирнув на нього крізь товсті кристали.

- Ви кажете, що прибули з Землі? Коли так, то для вас немає іншого виходу. Доведеться підписати.

- А члени команди? їм теж треба поставити свої підписи? - запитав капітан, підписуючи бланк.

Ііі подивився на капітана, зміряв поглядом трьох хлопців і глумливо зареготав:

- Ха-ха-ха! їхні підписи! Це мені подобається! Щоб вони поставили свої підписи! - Він так реготав, що сльози виступили у нього на очах. Він ляпав себе по коліну і аж лягав, знемагаючи від сміху. Нарешті йому вдалося стати на ноги, вчепитися руками за край столу.- Свої підписи! - повторював він.

Четверо землян насупилися.

- Що ж тут смішного? - спитав капітан.

- Вони - і підписи! - зітхнув ослабілий від веселощів Ііі.- Я просто не можу! Обов'язково розповім про це містерові Ккк.- Все ще посміюючись, він узяв у руки підписаний бланк.- Здається, все гаразд. Є навіть згода на евтаназію, якщо доведеться вжити такого крайнього засобу.

Ііі задоволено хихикнув.

- Згода на що? - перепитав капітан.

- Не розмовляйте. Я повинен вручити вам одну річ. Візьміть оцей ключ.

Капітан аж зашарівся від задоволення.

- Для мене це велика честь,- почав він.

- Це не ключ од міста, дурню! - одрізав Ііі.- Просто ключ від дверей будинку. Ідіть коридором до кінця [29]й одімкніть великі двері. Коли зайдете всередину, двері за собою зачиніть. Переночуєте там, а зранку я пришлю до вас містера Ккк.

Капітан нерішуче взяв ключа. Хвилину він стояв, утупивши очі в підлогу. Хлопці теж не ворушилися. Здавалося, в їхньому тілі не лишилося жодної кровинки і ані краплини того запалу, який наснажив їх на міжпланетну подорож.

- Що таке? Що з вами сталося? - запитав Ііі.- Чого ви чекаєте? - він підійшов до капітана й почав вдивлятися йому в обличчя своїм пронизливим поглядом.- Що там у вас, кажіть!

- Все ж таки, я гадаю, можна було б...- почав, затинаючись, капітан.- Я маю на увазі, що коли подумати про те, як ми... Бачите, це була дуже небезпечна подорож, ми подолали величезну відстань. То чи не могли б ви потиснути нам руки і сказати: «Ви, хлопці, молодці!» Як на вашу думку?..- капітанів голос завмер.

Ііі простяг йому свою руку.

- Вітаю вас! - промовив він з холодною посмішкою.- Вітаю! А тепер мушу залишити вас. Ідіть з ключем туди, куди я наказав.

І, вже не звертаючи на гостей ніякої уваги - так, ніби вони провалилися крізь підлогу,- Ііі почав ходити по кімнаті, шукаючи потрібні йому папери і складаючи їх у маленьку папку. Він пробув у кімнаті ще хвилин п'ять, але не сказав жодного слова четвірці людей, що стояли, схиливши голови. Ноги у них підгиналися, в головах па-морочилося. Коли Ііі виходив з кімнати, він пильно вивчав свої нігті...

Земляни мовчки побрели світлим коридором до великих дверей, що сяяли сріблом. Одімкнули їх срібним ключем, переступили через поріг і щільно причинили двері.

Вони опинились у величезній залі, залитій сонячним світлом. У залі було багато марсіан. Чоловіки й жінки сиділи за столами або стояли групами, ведучи жваві розмови. Зачувши стукіт дверей, усі повернулися до новоприбулих.

Один марсіанин вийшов наперед і вклонився.

- Я містер Ууу,- відрекомендувався він. - - А я каштан Джонатан Вільямс із Землі, з міста Нью-Йорка,- без особливого ентузіазму відповів капітан. [ЗО]

І зразу зал вибухнув вітальними вигуками.

Від крику задрижало склепіння. Всі кинулися до землян, вимахуючи руками, радісно галасуючи, перекидаючи столи. Марсіани схопили чотирьох гостей і посадовили їх собі на плечі. Шість разів пронесли їх галопом навколо залу, шість разів усі зробили повне коло, підстрибуючи й співаючи.

Земляни були такі приголомшені, що якусь хвилину безтямно дивилися на вируючий за ними натовп і аж потім почали сміятися й перегукуватися:

- Ого-го! Це вже по-моєму!

- Оце, хлопці, зустріч! Ура!

Щасливі, вони моргали один одному, плескали в долоні, знявши над головою руки.

- Слава! - ревів натовп.

Нарешті земляни опинилися на столі. Крики завмерли, і в залі стало тихо.

Капітан від зворушення мало не плакав.

- Дякую вам. Мені дуже-дуже приємно, що ви нас щиро привітали.

- Ми хочемо почути вашу розповідь,- сказав Ууу. Капітан відкашлявся й почав.

Зал охав і ахав, слухаючи про те, як вони потрапили на Марс. В кінці свого виступу капітан одрекомендував членів своєї команди. Кожен з них виголосив невеличку промову і був винагороджений громовими оплесками.

Ууу поплескав капітана по плечу.

- Як приємно зустріти земляка. Адже я теж прибув із Землі.

- Яким чином?

- Нас тут багато з Землі.

- Ви? З Землі? - капітан здивовано витріщив очі.- Чи ж це можливо? Ви прилетіли сюди на ракеті? Невже міжпланетні подорожі здійснювалися протягом багатьох сторіч? - розчаровано допитувався він.- А звідкіля... з якої ви країни?

- З Туїереол. Я перенісся сюди багато років тому за допомогою духовної енергії мого тіла.

- Туїереол? Такої країни я не знаю. А що це за духовна енергія тіла?

- І міс Ррр теж із Землі. Чи правду я кажу, міс Ррр? Міс Ррр хитнула головою і якось дивно засміялася.

- Тут є й інші вихідці з Землі: містер Ввв, і містер Ггг, і містер Ффф. [31]

- А я з Юпітера,- заявив один, кокетливо підморгуючи.

- А я з Сатурна,- озвався інший, лукаво позираючи на капітана.

- Юпітер, Сатурн,- пробурмотів капітан, збентежено блимаючи очима.

У залі запала тиша. Капітан обвів поглядом людей, що стояли навколо нього і сиділи за столами. їхні жовті очі гарячково блищали, щоки у них позападали. Не зауважив капітан ніяких готувань до бенкету: столи були порожні. Зате помітив він, що в залі немає вікон - світло, здавалося, проникало крізь стіни - і були тільки одні двері.

Капітан наморщив лоба:

- Нічого не розумію. В якій частині земної кулі розташована країна Туїереол? Чи далеко вона від Америки?

- А що таке Америка?

- Невже ви ніколи не чули про Америку? Ви кажете, що прибули з Землі,- і не знаєте Америки.

Ууу сердито випростався:

- Землю вкривають моря, і тільки моря. На ній жодного клаптика суходолу. Я сам із Землі, і я це добре знаю.

- Чекайте-но,- промовив капітан, втомлено сідаючи на стілець.-На вигляд ви справжній марсіанин. У вас жовті очі, брунатна шкіра.

- Землю вкривають не моря, а джунглі,- гордо заявила Ррр.- Я з країни Оррі, що на Землі. Цивілізація досягла там срібної доби.

Капітан подивився на обличчя людей, що оточували його: на Ввв і Ззз, на Ннн, і Ххх, і Ббб. їхні жовті очі то спалахували, то гасли, зіниці в них то звужувались, то розширялися. І, дивлячись на них, він відчув, що його проймає дрож. Врешті капітан повернувся до своїх супутників.

- Чи знаєте ви, куди ми з вами потрапили? - похмуро запитав він.

- Куди, сер?

- Не на свято з приводу нашого прибуття. І не на бенкет. Тут немає представників від уряду. Не думайте, що нам приготували зустріч-сюрприз. Подивіться на їхні очі. Прислухайтесь до їхньої мови!

Зал завмер. Чудні господарі застигли нерухомо і тільки глипали очима. [32]

- Тепер мені зрозуміло, чому нам давали записки і посилали від одного до іншого,^ лунав ніби здаля голос капітана,- аж поки ми не потрапили до містера Ні, який наказав нам пройти коридором До дверей і зачинити їх за собою. І от ми з вами тут...

- Де, сер?

Капітан глибоко вдихнув повітря.

- У божевільні.

Настала ніч. У залі панувала тиша. Сховані в прозорих стінах лампи випромінювали тьмяне світло. Четверо землян сиділи за дерев'яним столом і перешіптувалися. Скрізь на підлозі безладно лежали чоловіки й жінки. Вони спали. В темних кутках ворушилися тіні - там хтось і досі бурмотів, жестикулював. Приблизно кожні півгодини хтось із членів команди йшов до срібних дверей і за мить повертався до столу: «Нічого не вдієш, сер. Двері замкнено».

- Невже вони справді вважають, що ми божевільні, сер?

- Безперечно. Саме тому марсіани зустрічали нас без ніякого ентузіазму. Вони насилу терпіли непроханих гостей, вважаючи, що бачать звичайнісіньких психопатів. І от ми потрапили до шизофреніків. Тільки вони привітали нас по-справжньому. Якусь хвилину - поки тривали вигуки, співи й промови - я гадав, що нам влаштували довгождану зустріч. Зустріч і справді була грандіозна.

- Скільки часу нас тут триматимуть, сер?

- Поки не доведемо, що ми цілком здорові.

- Це неважко довести.

- Сподіваюсь, що так.

- Ви, здається, не дуже цього певні, сер.

- Ні, не дуже. Подивіться-но в той куток.

У темному кутку навпочіпки стояв чоловік. З його рота пашіло сине полум'я, яке поступово набирало форми голої жінки. Привид тихо погойдувався в повітрі, щось шепочучи й зітхаючи.

Капітан кивнув головою в інший бік. Там стояла жінка, вигляд якої безнастанно змінювався. Спочатку вона перетворилася на кришталеву колону, потім на золоту статую, нарешті, на полірований кедровий стовп - і знову на жінку. [33]

В усіх кінцях зали люди викидали синювате полум'я, змінювали свій вигляд, зазнавали різних перетворень.

- Та вони чарівники,- прошепотів один землянин.

- Зовсім ні. Вони під владою галюцинацій. Свої видіння можуть передавати іншим, і мн їх бачимо так само ясно, як і вони. Це те, що вчені у нас називають телепатією, тобто передачею думок на відстані. Телепатією і автосугестією.

- Вас турбує, сер, саме ця телепатія?

- Саме вона. Якщо їхні галюцинації стають для нас «реальними», якщо ними можна заразитися, навіть повірити їм, то нема нічого дивного в тому, що марсіани вважають нас за психічнохворих. Якщо чоловік здатний відтворити перед нами продукт своєї уяви - жінку з синього вогню, і якщо он та жінка враз стає колоною, то нормальний марсіанин цілком природно вважатиме, що ракета, на якій ми прилетіли,- витвір нашої уяви.

Супутники капітана спохмурніли і замислились.

А навколо них у тьмяній глибині заля вистрибували сині язики полум'я. Червоні чортики шугали з вуст за-снулих людей. Жінки перетворювалися на слизьких змій. Від різних тварин і плазунів залою ширився важкий дух.

Вранці усі ці люди здавалися цілком нормальними. Сон їх освіжив, і вони прокинулися радісні й веселі. Не видно було ні полум'я, ні чортиків.

З раннього ранку каштан зі своїми супутниками стояв біля срібних дверей. Але чекати, поки вони одчиняться, їм довелося довгенько: Ккк з'явився аж через чотири години. Правда, земляни були майже певні, що він години зо три стояв під дверима, стежачи за ними крізь невидиме їм віконце, і лише потім зайшов до зали і поманив їх за собою у свій невеликий кабінет.

Вдачі він був веселої, якщо вірити масці, на якій красувалася не одна усмішка, а цілих три. Проте його голос свідчив, що за маскою ховається серйозне обличчя справжнього психіатра.

- На що ви скаржитеся?

- Ви гадаєте, що перед вами божевільні, а насправді ми здорові.

- Навпаки, я зовсім не гадаю, що всі ви божевільні,- і лікар вказав жезлом на капітана.- Ні, божевільний ви, сер. А вони - породження вашої уяви, вторинні галюцинації.

Капітан ляснув себе рукою по коліну. [34]

- Так ось чому реготав містер Ні, коли я запнтав, чи треба моїм людям підписувати отой папір!

- Я чув од містера їй иро цей анекдотичний випадок,- промовив психіатр, хихикнувши крізь усміхнений рот маски.- Але на чому мн зупинилися? Ага, на витворах хворої уяви. Так-от, коли деякі жінки приходять у лікарню, з їхніх вух виповзають змії. Якщо лікування йде успішно, змії зникають.

- Що ж, ми тільки радітимемо, коли ви нас вилікуєте. Починайте хоч зараз.

Ккк був, очевидно, здивований.

- Рідкісний випадок. Як правило, пацієнти не виявляють бажання видужувати. Щоб ви знали, у боротьбі з вашою хворобою доводиться вдаватися до рішучих засобів.

- Нічого, лікуйте. Ви враз пересвідчитеся, що ми цілком здорові.

- Зараз я знайду ваш бланк,- зауважив Ккк, перегортаючи папери в папці.- Так, згоду ви дали. Розумієте, ваша хвороба потребує спеціальних методів лікування, це особливо серйозна форма. У пацієнтів, що були з вами в залі, хвороба проходить значно простіше. Але я повинен відверто сказати, що з вами - за наявності первинних,вторинних,слухових, нюхових і смакових галюцинацій, за наявності видінь, що сприймаються зором і на дотик,- справа дуже серйозна. В таких випадках доводиться вдаватися до евтаназії.

Капітан схопився з місця.

- Досить з нас цих розмов! - ревнув він.- Починайте перевірку. Стукайте нас по колінах, слухайте наші серця, випробуйте розумові здібності, ставте нам будь-які запитання!

- Говоріть. Я вас слухаю.

Цілу годину капітан із запалом розповідав про себе та своїх товаришів. Лікар уважно слухав.

- Просто неймовірно,- нарешті промовив він.- Такого правдоподібного в усіх подробицях марення я ще ніколи не зустрічав.

- Прокляття! - нестямно закричав капітан.- Коли не вірите, ми вам покажемо ракету!

- Прошу, покажіть. Чи можете ви її відтворити в цій кімнаті?

- Звичайно, можу. Вона у вашій папці під літерою Р. [35]

Ккк розгорнув папку, серйозно прицмокнув язиком і поважно згорнув її.

- Навіщо ви сказали неправду? Ракети там немає.

- Та хіба ж вона може там бути, дурню! Я пожартував. Чи бачили ви коли, щоб божевільний жартував?

- Ви маєте своєрідне почуття гумору. Ну, що ж, ведіть мене до своєї ракети. Вона мене дуже цікавить.

Надворі стояла спека. Коли вони підійшли до ракети, був уже полудень.

Психіатр підступив до корабля і постукав пальцем. Ракета відповіла металевим дзвоном.

- Можна зайти всередину? - лукаво запитав він.

- Будь ласка.

Ккк надовго зник у ракеті.

- Ця дурна історія страшенно лютить мене,- говорив своїм супутникам капітан, посмоктуючи сигару.- Я б залюбки повернувся на Землю і порадив би всім людям не марнувати часу на Марс. Хіба можна мати справу з цими підозріливими дурнями?!

- Очевидно, сер, у них значна частина населення хворіє на голову. Саме тому вони так ретельно перевіряють нас.

- Може, й так, але їхня недовірливість починає мене дратувати.

Півгодини психіатр никав по ракеті, стукаючи, слухаючи, нюхаючи, куштуючи все, що траплялося йому на очі. Врешті він з'явився на порозі.

- Ну як, тепер ви нам повірили? - крикнув капітан, наче до глухого.

Психіатр заплющив очі й почухав носа:

- Досі мені не доводилося бачити такого довершеного зразка чуттєвої галюцинації та гіпнотичної сугестії. Я дослідив вашу, як ви її називаєте, ракету,- і він постукав по металевому корпусу.- Я чую її. Це слухова ілюзія.- Він потягнув носом повітря.- Я відчуваю запах. Це нюхова галюцинація, що передається за допомогою чуттєвої телепатії.- Він торкнувся ракети губами.- Я відчуваю її смак. Це смакова ілюзія.

Психіатр шанобливо потиснув капітанові руку.

- Дозвольте мені поздоровити вас. Ви геніальна осо-•ба. Вами створено небачений досі шедевр. Проектування цілого комплексу образів, що існують у вашій свідомості, в свідомість інших людей, створення галюцинацій, що [36] постійно сприймаються почуттями як цілком реальні речі, вважається майже неможливим. Наші пацієнти, як правило, створюють зорові або в кращому разі зорові й слухові ілюзії. Вам пощастило з'єднати й збалансувати всі можливі види ілюзій. Ваше безумство прекрасне в своїй довершеності.

- Моє безумство! - вигукнув капітан, полотніючи.

- Так, так, безумство. І яке гарне безумство! У вашій ракеті є все: метал, гума, гравітатори, харчі, одежа, паливо, зброя, трапи, гайки, болти, ложки. Десять тисяч окремих речей нарахував я на вашому кораблі. Ніколи ще я не зустрічав такої складної галюцинації. У вас є навіть тінь - під койками і під іншими речами, де їй і належить бути! Яка потрібна концентрація волі, щоб створити таку довершену галюцинацію і щоб в будь-який момент усі речі мали запах, твердість, смак і звук! Дозвольте мені обняти вас.

Ккк притиснув капітана до грудей, ступив крок назад і заговорив знову:

- Я опишу ваш випадок у моїй найбільшій монографії. Я розповім про нього наступного місяця на сесії Марсіанської академії наук. Подивіться на себе! Ви навіть змінили колір очей - з жовтих вони стали синіми - і колір шкіри - з брунатного на рожевий. А цей одяг, а ваші руки з п'ятьма пальцями замість шести! Психологічна неурівноваженість спричинилася до біологічних метаморфоз! А чого варті ваші троє друзів!..

Ккк витяг маленький пістолет.

- Випадок, звичайно, невиліковний. Мій бідолашний друже, вам краще померти, ніж отак страждати. Чи маєте щось сказати перед смертю?

- Почекайте! Ради бога не стріляйте!

- Нещасний! Я вас визволю од страшної хвороби, внаслідок якої ви вигадали цю ракету й оцих трьох чоловіків. Як цікаво буде спостерігати зникнення ваших друзів і вашої ракети! Адже вони зникнуть, коли я вб'ю вас. На грунті своїх спостережень я напишу чудову статтю про зникнення витворів хворої уяви.

- Повірте, я з Землі! Мене звуть Джонатан Вільямс, а це...

- Так, я знаю,- заспокійливо мовив Ккк і вистрілив з пістолета.

Капітан упав з кулею в серці. Троє землян закричали від жаху. [37]

- Не стріляйте!

Ккк широко розплющив очі.

- Ви й досі існуєте? Надзвичайне явище! Слухові галюцинації, які тривають навіть після смерті пацієнта,- зауважив Ккк і тричі натиснув гашетку.

Трупи на піску не рухались, але й не зникали. Ккк почав бити їх ногою, потім затарабанив кулаком по ракеті.

- Вона не зникає! І вони теж! - кричав він, пускаючи кулю за кулею в мертві тіла.

Та за хвилину Ккк спинився. Усміхнена маска спала з його обличчя, і воно скривилося від жаху. Нижня щелепа одвисла, очі оскліли. Пістолет випав у нього з пальців. Психіатр підняв руки догори й закрутився між трупами. Потім кинувся їх обмацувати.

- Галюцинація триває,- бурмотів він.- Смак, зір, нюх, слух, дотик - усе сприймає їх.

Ккк замахав руками. Очі в нього застигли, на губах виступила піна.

- Геть! - закричав він до трупів.- Геть! - загорлав на ракету.

Враз йому сяйнула нова думка. Він почав оглядати свої тремтячі руки.

- Я заразився,- в нестямі шепотів психіатр.- Божевілля перейшло до мене. Телепатія. Гіпноз. Тепер збожеволів я. У мене галюцинація в усіх чуттєвих формах. Тепер мені ніщо не допоможе. Залишається тільки один спосіб розвіяти ці примари.- І Ккк почав мацати навколо себе онімілими руками, розшукуючи пістолет.

Пролунав постріл. Психіатр упав на пісок.

Четверо трупів лежали разом, п'ятий - окремо. Ракета стояла на осонні й не збиралася зникати.

Місцеві жителі знайшли її надвечір. Вони довго сушили голову, міркуючи, звідкіля взялася ця дивна річ. Оскільки ніхто нічого не знав, її продали на брухт.

Тієї ночі дощ ішов безперестану, але наступного дня знову засяяло сонце.

Книга: Рей Бредбері Марсіанські хроніки Переклад Олександра Тереха

ЗМІСТ

1. Рей Бредбері Марсіанські хроніки Переклад Олександра Тереха
2. СЕРПЕНЬ 1999. ЛІТНЯ НІЧ У кам'яних галереях збиралися...
3. БЕРЕЗЕНЬ 2000. ПЛАТНИК ПОДАТКІВ Він хотів летіти на Марс....
4. ЧЕРВЕНЬ 2001. «НЕ ПЛЕСНУТЬ ВЕСЛА В СИНІЙ ТИШІ!..» Тієї...
5. СЕРПЕНЬ 2001. ПОСЕЛЕНЦІ На Марс прийшли земляни....
6. ЛЮТИЙ 2002. САРАНА Ракети палили зелені луги,...
7. ЖОВТЕНЬ 2002. БЕРЕГ Марс був далекий берег, і людей...
8. ЧЕРВЕНЬ 2003. ДОРОГОЮ ВГОРУ, В ВИСОЧІНЬ - Чи чули?...
9. 2004-2005. ЯК ДАВАЛИ НАЗВИ Люди приходили на нові блакитні...
10. СЕРПЕНЬ 2005. СТАРИКИ І чи не цілком природним явищем було...
11. ЛИСТОПАД 2005. КРАМНИЦЯ ДОРОЖНІХ РЕЧЕЙ Усе це здавалося...
12. ЛИСТОПАД 2005. СПОСТЕРІГАЧІ Того вечора всі повиходили...
13. КВІТЕНЬ 2026. ДОВГІ РОКИ Коли в небесах знімався вітер,...
14. СЕРПЕНЬ 2026. ДОЩІ ВИПАДАЮТЬ У їдальні заспівав годинник:...
15. ЖОВТЕНЬ 2026. ПІКНІК, ЩО ТРИВАТИМЕ МІЛЬЙОН РОКІВ Мама...

На попередню


Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate