Українська Банерна Мережа
UkrKniga.org.ua
Саме поняття “підданий” віддає якнайліпше суть взаємних відносин між (російською) державою та одиницею. / Донцов Дмитро

Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate


Вхід в УЧАН
Анонімний форум з обміну зображеннями і жартами.Додати книгу на сайт:
Завантажити книгу


Скачати одним файлом. Книга: Джоан К. Ролінг. ГАРРІ ПОТТЕР І В’ЯЗЕНЬ АЗКАБАНУ


Гаррі уткнувся чолом у коліна і обхопив руками голову. Фред узяв його за плече і потрусив.

- Нічого, Гаррі, ти ж ніколи ще не пропускав снича.

- Треба ж колись і не впіймати, - додав Джордж.

- Це ще не кінець, - сказав Фред. - Ну, програли ми сто очок, так? Але якщо Гафелпаф продує Рейвенклову, а ми поб’ємо Рейвенклов і Слизерин...

- Гафелпафу треба програти з різницею у двісті очок, - уточнив Джордж.

- Але якщо вони поб’ють Рейвенклов...

- Та ні! Рейвенклов не на їхні зуби. А ось якщо Слизерин програє Гафелпафу..

- Все залежатиме від очок - так чи інакше усе вирішить якась сотня...

Гаррі лежав і не озивався. Вони програли... Уперше в житті він програв у квідич.

Хвилин за десять прийшла мадам Помфрі і звеліла всім залишити його у спокої.

- Ми ще прийдемо, - пообіцяв йому Фред. - Не гризися, Гаррі, ти й далі найкращий наш ловець.

Гравці вийшли, залишаючи за собою брудні сліди. Мадам Помфрі незадоволено зачинила за ними двері. Рон з Герміоною підсунулися ближче до ліжка.

- Дамблдор був страшенно розлючений, - сказала тремтячим голосом Герміона. - Я ще ніколи його таким не бачила. Коли ти почав падати, він вибіг на поле, махнув своєю паличкою, і падіння заповільнилось. Потім він націлив паличку на дементорів, вистрілив на них якимось сріблом, і вони відразу змилися... він аж кипів, що вони туди приперлися...

- Він поклав тебе на чарівні ноші, - додав Рон. - І пішов до школи, а ноші з тобою пливли слідом за ним. Усі думали, що ти вже...

Рон замовк. А Гаррі думав про дементорів... про той голос, що кричав... Глянув на Рона з Герміоною... Вони так стурбовано дивилися на нього, що він швиденько вирішив запитати про щось просте й буденне.

- А де мій “Німбус”?

Рон з Герміоною миттю перезирнулися.

- Що? - насторожився Гаррі.

- Ну... коли ти впав, твою мітлу віднесло вітром, - невпевнено проказала Герміона.

- І..?

- І вона впала... вона впала... ой, Гаррі... вона впала на Войовничу Вербу.

Гаррі похолов. Войовнича Верба, що самотньо стояла серед поля, була дуже агресивним деревом.

- І...? - Гаррі з жахом чекав відповіді.

- Ну... ти ж знаєш Войовничу Вербу, - промимрив Рон. - Вона ж... не любить, щоб на неї щось падало.

- Перед тим, як ти отямився, професор Флитвік приніс “Німбуса” сюди, - ледь чутно мовила Герміона.

Вона нахилилася, взяла з підлоги торбу, перевернула її догори дном і витрусила на ліжко купку скіпочок і прутиків - усе, що лишилося від вірної, але тепер уже майже неіснуючої Гарріної мітли.

Розділ десятий КАРТА МАРОДЕРА

Мадам Помфрі змусила Гаррі пробути в лікарні аж до кінця тижня. Він не сперечався і не жалівся, проте не дозволив їй викинути рештки “Німбуса‑2000”. Гаррі розумів, що це безглуздо, що “Німбуса” вже не відреставрувати, але нічого не міг із собою вдіяти: він мовби втратив свого друга.

До нього постійно хтось приходив і намагався підбадьорити. Геґрід прислав йому жмуток квіток‑щипавок, що нагадували жовту капусту, а Джіні Візлі, ніяково червоніючи, принесла саморобну листівку “Видужуй!”, яка пронизливо співала, аж поки Гаррі поставив на неї миску з фруктами. У неділю вранці його знову провідала вся ґрифіндорська команда, цього разу з Вудом, який замогильним голосом сказав Гаррі, що ні в чому його не звинувачує. Рон і Герміона засиджувалися в Гаррі до пізнього вечора. Але ніщо не поліпшувало його настрою, адже ніхто не здогадувався, що Гаррі тривожило найбільше.

Він нікому не розповів про Ґрима, навіть Ронові й Герміоні, бо знав, що Рон запанікує, а Герміона - кепкуватиме. Та хоч би там як було, а Ґрим з’являвся уже двічі, і двічі Гаррі ледь не загинув. Першого разу він мало не втрапив під “Лицарський автобус”, а тепер ось зірвався з п’ятнадцятиметрової висоти. Невже Ґрим переслідуватиме його, аж поки він і справді помре? Невже тепер усе своє життя він постійно остерігатиметься тієї тварюки?

А дементори?.. Згадуючи про них, Гаррі відчував сором і млість. Дементори на всіх навіюють жах, але ніхто при їхній з’яві не зомліває і не чує відлуння голосів загиблих батьків.

Адже Гаррі знав, чий то крик. Він чув ті слова, чув їх знову й знову у шкільній лікарні, коли лежав і дивився на смужки місячного сяйва на стелі. Коли до нього наближалися дементори, він чув останні миттєвості маминого життя; вона намагалася його врятувати від лорда Волдеморта, а той, убиваючи її, реготав... Гаррі провалювався в гарячкову дрімоту, занурювався в кошмарні марева про липкі зогнилі руки і відчайдушні благання, а коли враз прокидався, у голові в нього ще довго звучав голос матері.

* * *

Гаррі відчув полегкість, коли в понеділок повернувся до звичного шкільного галасу, де мусив думати про інші речі, дарма, що над ним постійно глузував Драко Мелфой. Мелфой неймовірно тішився поразкою Ґрифіндору. Нарешті він поскидав свої бинти і з превеликою насолодою розмахував руками, завзято зображаючи, як Гаррі падає з мітли. Півуроку зілля й настійок Мелфой розважався тим, що вдавав із себе дементора, аж Рон врешті не витримав і жбурнув йому в пику величезне й слизьке крокодиляче серце. Снейп вирахував з Ґрифіндору п’ятдесят очок.

- Якщо захист від темних мистецтв знову проводитиме Снейп, мене просто знудить, - сказав Рон, коли вони після обіду наближалися до Люпинового кабінету. - Ану, Герміоно, поглянь, хто в класі.

Герміона зазирнула в двері.

- Усе нормально! - сказала вона.

Професор Люпин знову був на своєму місці. Виглядало, що він справді хворів. Стара мантія обвисла йому на плечах, під очима темніли кола, проте, коли всі розсілися за парти, він привітно усміхнувся. Учні зразу засипали його скаргами про те, як Снейп знущався з них на попередньому уроці.

- Це нечесно, він вас лише заміщав, чого це він роздає нам домашні завдання?

- Ми ж про вовкулаків нічого не знаємо...

- ...два сувої пергаменту!

- А чи казали ви професорові Снейпу, що вовкулаків ми ще не вивчали? - трохи насупившись, запитав Люпин.

Знову зчинився галас.

- Так, але він глузував, казав, що ми надто відстали...

- ...він нас не слухав...

- ...два сувої пергаменту!

Побачивши обурення на кожному обличчі, професор Люпин усміхнувся.

- Не хвилюйтеся. Я поговорю з професором Снейпом. Вам не обов’язково писати той реферат.

- Отакої?! - розчарувалася Герміона. - А я вже його закінчила!

Урок був дуже цікавий. Професор Люпин приніс скляний ящик з ліхтарником. Це кволе й безпечне на вигляд одноноге створіння було ніби зіткане із серпанку.

- Він заманює подорожніх у болото, - диктував професор Люпин. - Бачите ліхтарик на його лапці? Він собі стрибає... люди йдуть на світло... а тоді...

Ліхтарник за склом жахливо хлюпирснувся.

Коли задзвонив дзвоник, учні підхопили портфелі й рушили до дверей.

- Одну хвилиночку, Гаррі, - покликав його Люпин. - На два слова.

Гаррі повернувся. Люпин накрив рядниною ящик з ліхтарником, повернувся до столу й почав запихати в портфель книжки.

- Я чув про матч, - сказав він, - і мені дуже шкода твоєї мітли. Чи можна її якось полагодити?

- Ні, - сказав Гаррі. - Верба розтрощила її на скіпки. Люпин зітхнув.

- Войовничу Вербу посадили того року, коли я вступив до Гоґвортсу. Ми з нею гралися - хто підійде якнайближче і торкнеться до її стовбура. Скінчилося тим, що хлопець на ім’я Дейві Ґаджен мало не розпрощався з оком, і нам заборонили до неї наближатися. Жодна мітла не вціліла б від цього дерева.

- А про дементорів ви чули? - насилу вимовив Гаррі.

Люпин кинув на нього поглядом.

- Так, чув. Таким лихим професора Дамблдора ще ніколи не бачили. Дементори останнім часом стали якісь неспокійні... розлютилися, що їх не пускають на територію школи... Це ж, мабуть, через них ти впав?

- Так, - зізнався Гаррі. А тоді, несподівано для себе самого, запитав: - Але чому?.. Чому вони так на мене діють? Хіба я такий...

- Слабкість тут ні до чого, - мовби читаючи його думки, втрутився Люпин. - Дементори діють на тебе сильніше за інших, бо ти пережив таке, що нікому й не снилося.

У кімнату зазирнуло осіннє сонце, кинувши промінь на посивіле Люпинове волосся і зморшки на його ще доволі молодому обличчі.

- Дементори - найгидомирніші істоти на нашій землі. Вони мешкають у найтемніших і найбрудніших місцях, люблять гнилизну і відчай, і звідусіль висмоктують спокій, надію та радість. Навіть маґли відчувають їхню присутність, хоча й не можуть їх бачити. Коли дементор поряд, у тобі зникають усі гарні відчуття і щасливі спогади. У твоїй пам’яті залишається тільки найжахливіше. А ти, Гаррі, пережив такі жахіття, що на твоєму місці будь‑хто зірвався б із мітли. Ти не повинен цього соромитися.

- Коли вони до мене наближаються... - Гаррі втупився в Люпинів стіл і ледве міг говорити, - я чую, як Волдеморт убиває мою маму.

Люпин підняв руку, ніби хотів обняти Гаррі за плечі, але передумав. На мить запала тиша...

- Але чому ж вони прийшли на гру? - запитав із відчаєм Гаррі.

- Вони зголодніли, - незворушно відповів Люпин, клацнувши замочком портфеля. - Дамблдор не підпускає їх до школи, і їм нема від кого підживлюватися енергією... От вони й не стрималися, коли побачили такий натовп на стадіоні. Усі ці емоції... загальне збудження - то для дементорів справжній бенкет.

- В Азкабані, мабуть, жахливо, - пробурмотів Гаррі. Люпин похмуро кивнув.

- Фортеця стоїть далеко в морі, на крихітному острові. Проте і вода, і мури там практично зайві: в Азкабані в’язні потрапляють у пастку власного мозку, в якому не з’являється жодної радісної думки. Майже всі божеволіють за якісь кілька тижнів.

- Але ж Сіріус Блек зумів утекти, - сказав Гаррі. Портфель зісковзнув зі столу, і Люпин підхопив його на льоту.

- Це правда, - підтвердив він, випростуючись. - Блек зумів їх якось побороти. Я навіть не вірив, що таке можливе... Вважається, що дементори, якщо пробути з ними довший час, висмоктують з чарівників усю їхню силу...

- Але ж ви прогнали того дементора в поїзді, - несподівано сказав Гаррі.

- Існують... певні способи, - пояснив Люпин. - До того ж у поїзді був лише один дементор. Що більше їх є, то важче чинити їм опір.

- А які це способи? Ви можете мене навчити?

- Гаррі, я не великий мастак боротися з дементорами... якраз навпаки...

- А якщо вони знову припруться на матч? Я ж мушу якось захищатися...

- Ну.. - Люпин завагався, але глянувши в рішуче обличчя Гаррі, стрепенувся: - Гаразд, спробую допомогти. Але, мабуть, доведеться зачекати аж до наступного семестру. Маю багато роботи перед канікулами. І треба ж було мені захворіти в такий час!..

* * *

У Гаррі полегшало на серці: Люпин навчить його боротися з дементорами, і, може, йому вже не доведеться чути передсмертні вигуки мами. Також додала настрою нищівна поразка Гафелпафу в листопадовому матчі з Рейвенкловом. Зрештою, у Ґрифіндору ще залишалися шанси, але тепер він не мав права програти наступну гру. Вуд несамовито тренував команду, незважаючи на холодний дощ, що не переставав накрапати до самого грудня. Дементори більше не з’являлися: мабуть, гнів Дамблдора змусив їх залишатися на своїх постах біля входів у замок.

За два тижні до закінчення семестру небо раптом проясніло і стало молочно‑біле, а багнисту землю одного ранку вкрила іскриста паморозь. У замку відчувалося наближення Різдва. Учитель замовлянь Флитвік оздобив свою класну кімнату мерехтливими вогниками, які виявилися справжніми феями з крильцями. Учні радісно ділилися своїми планами на час канікул. Рон і Герміона вирішили залишитися в Гоґвортсі. І хоч Рон пояснював це тим, що не витримає двох “персівських” тижнів, а Герміона запевняла, що мусить попрацювати в бібліотеці, Гаррі прекрасно розумів, що вони залишаються заради нього, і був їм за це безмежно вдячний.

Усі, крім Гаррі, були захоплені тим, що останні вихідні цього семестру можна буде провести в Гоґсміді.

- О, ми запасемося там різдвяними дарунками! - зраділа Герміона. - Мамі з татом страшенно сподобаються ті льодяники‑зубочистки з “Медових руць”!

Змирившись із тим, що він знову буде єдиним третьокласником, що залишиться в замку, Гаррі позичив у Вуда журнал “Вибери мітлу”. Тепер він тренувався на допотопній шкільній “Падучій зорі”, повільній і тряській, і йому вкрай була потрібна нова мітла.

Суботнього ранку, в день подорожі до Гоґсміда, Гаррі попрощався з закутаними в плащі Роном та Герміоною і самотньо піднявся до ґрифіндорської вежі. За вікнами почав падати сніг, а в замку панували тиша і спокій.

- Тсс... Гаррі!

Він озирнувся, проходячи коридором на четвертому поверсі, і побачив Фреда й Джорджа, що визирали з‑поза статуї горбатої одноокої відьми.

- Ви чого тут? - здивувався Гаррі. - Чому не поїхали в Гоґсмід?

- Перш ніж їхати, ми вирішили тебе трошки розважити, - загадково підморгнув йому Фред. - Ідино сюди...

Він указав на порожній клас ліворуч від статуї. Гаррі увійшов туди за Фредом і Джорджем. Джордж обережно зачинив двері, усміхнено глянув на Гаррі і врочисто промовив:

- Перший різдвяний дарунок тобі, Гаррі!

Фред ефектним жестом витяг щось зі своєї мантії і поклав на парту. То був великий, квадратний і неймовірно пошарпаний чистий аркуш пергаменту.

Гаррі вирішив, що це просто черговий жарт Фреда і Джорджа.

- І що ж воно таке?

- Це, Гаррі, секрет нашого успіху, - сказав Джордж і ніжно погладив пергамент.

- Нам важко з ним розлучатися, - додав Фред, - але вчора ми вирішили, що тобі воно потрібніше.

- До того ж ми й так уже вивчили все напам’ять, - сказав Джордж. - І тепер передаємо тобі. Нам воно вже начебто й не потрібне.

- А що мені робити зі шматком старого пергаменту?

- Шматком старого пергаменту?! - Фред заплющив очі і скривився, ніби Гаррі завдав йому смертельної образи. - Поясни йому, Джордж.

- Ну.. Гаррі, коли ми були ще в першому класі... юні... безтурботні... і безневинні...

Гаррі пирхнув зі сміху. Він дуже сумнівався, що Фред і Джордж хоч колись були такі вже й безневинні.

- ...скажімо, безневинніші, ніж тепер... отож ми тоді встряли в невеличку халепу з Філчем...

- ...ми підірвали в коридорі бомбу з какульками, і це його чомусь засмутило...

- ...він затяг нас до свого кабінету і почав, як завше, погрожувати...

- ...покаранням...

- ...четвертуванням...

- ...а ми не могли не помітити у нього в шафі шухлядку з написом “Конфісковано, дуже небезпечно”.

- Цікаво, цікаво... - хихикнув Гаррі.

- Ну, і що було нам робити?.. - зітхнув Фред. - Щоб відвернути Філчеву увагу, Джордж кинув ще одну какабомбу, а я хутенько висунув шухлядку і витяг звідти... оце.

- Якщо чесно, то ми не зробили нічого поганого, - сказав Джордж. - Скоріш за все, Філч навіть не знав, що з цим робити. Хоча, якщо він його конфіскував, то, мабуть, таки щось підозрював...

- А ви знаєте, що з цим робити?

- Ну, звісно, - всміхнувся Фред. - Ця красунька навчила нас більше, ніж усі вчителі цієї школи.

- Ви мене розігруєте, - не повірив Гаррі, дивлячись на старий пошарпаний аркуш.

- Ти так гадаєш? - перепитав Джордж.

Він витяг чарівну паличку, легенько торкнувся пергаменту і промовив:

- Урочисто присягаю не затівати нічого доброго.

З того місця, що його торкнулася Джорджева паличка, почали розбігатися, мов павутиння, чорнильні лінії. Вони поєднувалися, перетиналися й розгалужувалися по всьому пергаменті, сягаючи кожного куточка. А тоді вгорі з’явилися великі зелені літери з френзлями, що склалися в такі слова:

Панове Муні, Червохвіст, Гультяй, Золоторіг,

що надають допомогу чарівникам‑бешкетникам,

мають честь репрезентувати

КАРТУ МАРОДЕРА

Це була деталізована карта Гоґвортського замку й довколишніх територій. Але, що найдивовижніше, по ній рухалися крихітні чорнильні цяточки, кожна з яких позначалася дрібновиведеним ім’ям. Гаррі ошелешено схилився над картою. Цяточка у верхньому лівому кутку показувала, що професор Дамблдор походжав зараз своїм кабінетом. Кицька сторожа місіс Норіс скрадалася на третьому поверсі, а Півз Полтерґейст підстрибував у кімнаті трофеїв. Блукаючи поглядом уздовж знайомих коридорів, Гаррі раптом помітив ще одну цікаву річ.

На карті було зображено низку переходів, у яких він ще не бував. А деякі з них вели...

- ...просто в Гоґсмід, - Фред провів пальцем уздовж одного з них. - Переходів є сім. До речі, Філч знає про ці чотири... - показав він, - ... але про оці знаємо тільки ми, і все. Не шукай того, що за дзеркалом на п’ятому поверсі. Ми користувалися ним минулої зими, але він обвалився - тепер там не пройти. І осюди краще не ходити: просто над виходом росте Войовнича Верба. Але зате ось цей, наприклад, веде прямісінько до підвалів “Медових руць”. Ми ним частенько лазимо. Вхід, як ти, мабуть, помітив, починається за цією кімнатою в горбі одноокої карги.

- Муні, Хвіст, Гультяй, Золоторіг, - зітхнув Джордж, погладивши заголовок карти. - Ми їм такі вдячні!

- Шляхетні й невтомні помічники нового покоління гультіпак, - урочисто мовив Фред.

- Ось і все! - жваво додав Джордж, - тільки не забувай щоразу її витирати...

- ... а то ще хтось її побачить, - застеріг Фред.

- Просто легенько вдар по ній і скажи: “Шкоди заподіяно!”, і вона зітреться.

- Ну, що ж, юний Гаррі, - мовив Фред, передражнюючи Персі, - поводься належним чином.

- До зустрічі в “Медових руцях”, - підморгнув йому Джордж.

І, сяючи задоволеними усмішками, вони вийшли.

Гаррі стояв і дивився на дивовижну карту. Він бачив, як крихітна чорнильна місіс Норіс повернула ліворуч і зупинилася, занюхавши щось на підлозі. Якщо Філчеві справді про це невідомо... і якщо зовсім не треба проходити повз дементорів...

Він стояв, переповнений хвилюванням, але тут йому пригадалися почуті колись слова містера Візлі:

“Ніколи не довіряй тому, що думає само по собі, і ти не знаєш, де його мозок”.

Ця карта була однією з тих небезпечних магічних речей, про які попереджав містер Візлі... допомога чарівникам‑бешкетникам... Але ж, подумав Гаррі, я хочу тільки потрапити в Гоґсмід і не збираюся щось там красти чи на когось нападати... Фред і Джордж роками нею користувалися, і нічого страшного...

Гаррі провів пальцем уздовж таємного ходу до “Meдових руць”. Тоді зненацька, ніби за чиїмось наказом, згорнув карту, запхнув її в мантію і побіг до дверей. Легенько їх відчинив: ніде нікого. Обережно вислизнув з кімнати і сховався за одноокою відьмою.

Що робити далі? Він знову витяг карту і вражено побачив, що там з’явилася нова чорнильна фігурка з написом “Гаррі Поттер”. Ця фігурка знаходилася саме там, де й стояв Гаррі, посеред коридору на четвертому поверсі. Гаррі придивився уважніше. Фігурка вдарила відьму своєю малюсінькою чарівною паличкою. Гаррі зробив те саме, але нічого не сталося. Він знову глянув на карту. Біля його фігурки з’явилася крихітна булька з написом “Дісендіум”.

- Дісендіум! - прошепотів Гаррі і знову вдарив кам’яну відьму.

Горб статуї розкрився настільки, щоб туди пролізла худорлява людина. Гаррі швиденько роззирнувся, знову сховав карту, відштовхнувся й пірнув у отвір.

Він полинув додолу якимось кам’яним жолобом і бухнувся на холодну сиру землю. Звівся на ноги й роздивився. Довкола була суцільна темрява. Гаррі підняв чарівну паличку, проказав “Лумос!” і побачив, що опинився у вузенькому й низькому земляному тунелі. Узяв карту, вдарив по ній кінчиком палички, ледь чутно мовив “Шкоди заподіяно!” - і карта щезла. Він акуратно склав аркуш, сховав його в мантію і з завмиранням серця рушив уперед.

Тунель, що нагадував нору якогось велетенського зайця, звивався й завертав. Гаррі, спотикаючись, просувався вперед, тримаючи перед собою чарівну паличку.

Подорож була довга, але думка про “Медові руці” додавала сил. Він ішов, мабуть, з годину. Дорога почала підійматися вгору. Захеканий Гаррі наддав ходи. Обличчя його розпашіло, а ноги добряче змерзли.

Хвилин за десять він наштовхнувся на пощерблені кам’яні сходи, що вели кудись далеко вгору. Намагаючись не здіймати шуму, Гаррі пішов - сто сходинок, двісті... далі утратив лік і підіймався, дивлячись під ноги, аж поки вдарився головою об щось тверде.

Це було схоже на якийсь люк. Потираючи маківку голови, Гаррі прислухався: жодних звуків. Повільно відхилив покришку люка і визирнув назовні.

Він опинився в підвалі, заставленому дерев’яними ящиками. Гаррі вибрався з люка і опустив покришку. Вона так бездоганно зливалася з запилюженою підлогою, що ніхто б її там не помітив. Поволеньки підійшов до дерев’яної драбини. Нагорі виразно чулися голоси, дзенькіт дзвоника і грюкання дверей.

Гаррі вагався - іти чи не йти? Раптом зовсім близько рипнули двері, і хтось почав спускатися вниз.

- ...і принеси ще один ящик драглистих слимаків, любий, бо їх уже майже розібрали... - почувся жіночий голос.

На драбині з’явилися чиїсь ноги. Гаррі сховався за величезний ящик. Повз нього протупали чиїсь кроки і хтось почав совати ящики біля протилежної стіни. Іншої нагоди може й не бути...

Стрімко й нечутно Гаррі вискочив зі своєї схованки й поліз по драбині. Унизу виднілася величезна спина та лискуча лисина якогось чоловіка, що схилився над ящиками. Нагорі Гаррі прослизнув у двері і опинився за прилавком “Медових руць”. Нахилився, відповз набік і лише тоді випростався... У “Медових руцях” було так багато гоґвортських учнів, що на Гаррі ніхто навіть не звертав уваги. Протискаючись між ними, він роззирався довкола, і ледве не розсміявся, коли уявив вираз поросячого обличчя Дадлі, якби той раптом побачив, де опинився Гаррі.

Там було безліч поличок з найнеймовірнішими ласощами. Кремові пастилки з горішками, мерехтливі рожеві квадратики заморожених кокосів, товсті медові іриски, ряди різноманітних шоколадок. Величезна діжка горошку на кожен смак і діжка свистошипів, про які розповідав Рон. Уздовж однієї стіни красувалися солодощі зі спецефектами: жуйка “Друбл” (яка заповнювала кімнату бульками‑пролісками, що не лускали цілий день), тонкі льодяники‑зубочистки, крихітні чорні перчортики (“дихніть на друзів вогнем!”), крижані мишки‑шкряботушки (“стукотіть зубами й попискуйте з нами!”), м’ятні жабки‑карамельки (“стрибають у шлунку, мов живі!”), крихкі цукрові пера і вибухові мармеладки.

Гаррі протиснувся крізь натовп шестикласників. У найдальшому кутку цукерні під написом “Незвичайні смаки” стояли Рон з Герміоною, розглядаючи льодяники зі смаком крові. Гаррі підкрався до них.

- Фу‑у! Гаррі цього не захоче, - скривилася Герміона. - Це для якихось упирів.

- А це? - Рон підсунув Герміоні під ніс банку тарганятини.

- Нізащо, - промовив Гаррі. Рон мало не впустив банку.

- Гаррі! - вискнула Герміона. - Ти чого тут? Як... як ти?..

- Ого! - вражено вигукнув Рон. - Ти вже вмієш являтися?!

- Та ні, звичайно! - сказав Гаррі і пошепки, щоб не почули інші, розповів про Карту мародера.

- Ти ба! А мені вони її ніколи не показували! - обурився Рон. - А я ж, як не як, їхній брат!..

- Ну, то й що? - мовила Герміона. - Гаррі ж однаково не триматиме її в себе, а віддасть професорці Макґонеґел. Правда, Гаррі?

- І не подумаю! - відповів Гаррі.

- Ти що, здуріла? - витріщив очі Рон. - Віддати таку цінну річ?

- Якщо віддавати, то треба сказати, де я її взяв! Фредові з Джорджем тоді капут! Філч їх приб’є!

- А ти подумав про Сіріуса Блека? - зашепотіла Герміона. - А раптом він скористається котримось ходом і проникне в замок! Треба попередити вчителів!

- Він не зможе проникнути через перехід, - заперечив Гаррі. - На карті сім таємних тунелів, так? Фред і Джордж вважають, що Філч знає про чотири з них. А з трьох інших - один завалився, над входом у другий росте Войовнича Верба, а той, яким я прийшов... ну... його важко помітити... звідки Блекові знати, що вхід до нього тут, у підвалі...

Гаррі завагався. А що, як Блек таки знає про цей тунель? Але Рон поважно прокашлявся і показав на оголошення, що висіло на дверях.

ЗА НАКАЗОМ МІНІСТЕРСТВА МАГІЇ

Нагадуємо покупцям, що задля безпеки дементори патрулюватимуть на вулицях Гоґсміда щовечора після заходу сонця. Патрулювання буде скасовано відразу після того, як упіймають Сіріуса Блека. Радимо завершувати свої покупки до заходу сонця.

Веселого Різдва!

- Усе ясно? - тихенько мовив Рон. - Хотів би я бачити, як Блек вдирається в “Медові руці”, коли все село аж кишить дементорами. До того ж, якби хтось і вдерся, то власники “Медових руць” першими б це почули, правда? Вони ж тут мешкають!

- Так, але... але... - Герміона намагалася вигадати ще якесь заперечення. - Слухайте, але ж Гаррі не повинен тут з’являтися - він не має підписаного дозволу! Якщо хтось про це довідається!.. Це ж буде страшна халепа! Ще ж не вечір... а що, як Сіріус Блек з’явиться тут сьогодні? Зараз?..

- І як він зуміє розшукати Гаррі в таку погоду? - Рон показав на густий лапатий сніг, що кружляв за вікнами. - Слухай, Герміоно, це ж Різдво, Гаррі заслужив на свято.

Герміона стурбовано прикусила губу.

- Ти на мене настукаєш? - усміхнувся Гаррі.

- Ох... звичайно ж, ні... але їй‑богу, Гаррі...

- Гаррі, ти вже бачив свистошипи? - запитав Рон, схопив його за руку і поволік до діжки з кульками. - А драглистих слимаків? А кислотну шипучку? Фред колись мені таку дав, як мені було сім років. Вона миттю пропалила мені дірку в язиці. Пам’ятаю, як мама лупцювала його мітлою. - Рон замислено глянув на коробку з кислотною шипучкою. - Думаєш, Фред скуштує тарганятини, якщо я скажу, що це такі горішки?..

Рон з Герміоною розрахувалися за ласощі, і вони, втрьох вийшли надвір. Починалася хуртовина.

Гоґсмід нагадував різдвяну листівку. Солом’яні стріхи маленьких хатин і крамничок ховалися під сніговою ковдрою. Двері були прикрашені вінками з гостролиста, а з дерев звисали гірлянди зачарованих свічок.

Гаррі не мав теплого одягу, тож тепер здригався від холоду. Вони просувалися вулицею назустріч вітру, Рон і Герміона кричали крізь шарфи:

- Це пошта...

- А там далі “Зонко”...

- Можемо зайти у Верескливу Халупу...

- Послухайте, - запропонував Рон, цокаючи зубами, - може гайнемо в “Три мітли” на маслопиво?

Кого‑кого, а Гаррі не треба було вмовляти - на вітрі руки в нього геть задубіли. Друзі перейшли на протилежний бік вулиці і зайшли в невеличкий шинок.

Усередині було гамірно, тепло й накурено. Зграбна жіночка з приємним обличчям обслуговувала біля стійки компанію галасливих чаклунів.

- Це мадам Розмерта, - сказав Рон. - Я принесу напої, добре? - додав він і злегка почервонів.

Гаррі й Герміона всілися за вільним столиком у глибині кімнати між вікном та пишною різдвяною ялинкою, що стояла біля каміна. Рон повернувся з трьома пінистими кухлями гарячого маслопива.

- Веселого Різдва! - радісно підняв він свій кухоль.

Гаррі зробив великий ковток. Нічого смачнішого він досі не куштував: усе його тіло просякло теплом.

Раптом волосся йому розкуйовдив легкий протяг: хтось знову відчинив двері “Трьох мітел”. Гаррі визирнув з‑за свого кухля і ледь не захлинувся.

Обтрушуючи сніг, у шинок заходили професорка Макґонеґел і професор Флитвік. За ними увійшов Геґрід, заглиблений у розмову з міністром магії Корнеліусом Фаджем - огрядним чоловіком у зеленому капелюсі й плащі в тоненьку смужку.

Рон з Герміоною затулили руками Гарріну голову і заштовхали його під стіл. Розпашілий від маслопива, Гаррі стиснув порожній кухоль і дивився, як ноги вчителів і Фаджа підійшли до барної стійки, тропіки постояли і, розвернувшись, рушили просто на нього.

Десь угорі Герміона прошепотіла “Мобіліарбус!”

Різдвяна ялинка, що стояла біля їхнього столу, відірвалася на кілька сантиметрів від землі, пересунулася вбік і, заступивши їх, опустилася на підлогу вже перед столом. Визираючи з‑під густих нижніх гілок, Гаррі побачив, як біля сусіднього столу засовалися стільці, а тоді почув зітхання й кахикання вчителів та міністра, що сідали за стіл.

До них одразу ж наблизилися блискучі бірюзові півчеревички на високих каблучках.

- Маленька гірська вода, - сказав жіночий голос.

- Це мені, - відповіла професорка Макґонеґел.

- Чотири кухлі гарячої медовухи...

- О, дєкую, Розмерто, - озвався Геґрід.

- Содова з вишневим сиропом і парасолькою.

- Ммм! - прицмокнув губами професор Флитвік.

- А для вас порічковий ром, пане міністре.

- Дякую, люба Розмерто, - відгукнувся Фаджів голос. - Приємно бачити тебе знову, мушу зізнатися. Може, теж з нами вип’єш? Прошу, приєднуйся...

- Дуже вам дякую, пане міністре.

Гаррі бачив, як блискучі каблучки поцокотіли геть, а потім повернулися назад. Гаррі здавалося, що його серце калатало мало не в горлі. Як він не подумав, що в учителів сьогодні також останні вихідні в семестрі? Цікаво, скільки вони збираються тут сидіти? Йому ж іще треба дістатися до “Медових руць”, якщо він хоче вчасно повернутися до школи... Біля нього нервово сіпнула ногою Герміона.

- То що привело вас у наші хащі, пане міністре? - пролунав голос мадам Розмерти.

Гаррі побачив, як Фаджеві сідниці засовалися на стільці, наче він перевіряв, чи ніхто не підслуховує.

- Що ж іще, моя люба, як не Сіріус Блек? - ледь чутно відповів Фадж. - Ти ж, мабуть, чула, що сталося в школі на Гелловін?

- Та різні чутки доходили, - зізналася мадам Розмерта.

- Геґріде, ти що, розпатякав усе на цілий шинок? - роздратовано мовила професорка Макґонеґел.

- Пане міністре, ви вважаєте, що Блек і досі десь тут? - прошепотіла мадам Розмерта.

- Я в цьому переконаний, - відрубав Фадж.

Книга: Джоан К. Ролінг. ГАРРІ ПОТТЕР І В’ЯЗЕНЬ АЗКАБАНУ

ЗМІСТ

1. Джоан К. Ролінг. ГАРРІ ПОТТЕР І В’ЯЗЕНЬ АЗКАБАНУ
2. - Тебе, мабуть, цікавить, як відреагували тітка з дядьком? -...
3. - Дамблдор не терпить вартових Азкабану, - зітхнув містер Візлі. -...
4. Вони обмінялися похмурими поглядами. - Запросити до школи...
5. Приємно було по обіді вийти із замку. Після вчорашнього дощу небо...
6. Майже всі зареготали. Навіть Невіл вибачливо усміхнувся. А от...
7. - Справді? - озвався Люпин і відсьорбнув ще. - Навіть...
8. Гаррі уткнувся чолом у коліна і обхопив руками голову. Фред узяв...
9. - Ви знаєте, що дементори уже двічі обшукували мій шинок? -...
10. - ЗАБЕРИ... ЙОГО... ЗВІДСИ! - зарепетував Рон....
11. - Її називають Цілунком дементора, - пояснив Люпин з кривою...
12. Гаррі зауважив, що однооку відьму на четвертому поверсі ніхто не...
13. - Та... нічого... він був старий, - заспокоював її Рон, щасливий,...
14. Шкода, що тут не було якогось дементора... Коли заплаканий Вуд...
15. - Він приятелює з тим псом, - похмуро озвався Гаррі. - Я бачив їх...
16. - Я знайшов це біля Войовничої Верби, - сказав Снейп, відкинувши...
17. - Я, звісно, зрозумію, якщо ти захочеш залишитися з тіткою й...
18. Гаррі вистрибнув з‑за дерева, перескочив через паркан на...
19. - Але чому? - вигукнув Гаррі. - Невже в Міністерстві магії...

На попередню


Додати в закладкиДодати в закладки zakladki.ukr.net Додати в закладки links.i.ua Додати в закладки kopay.com.ua Додати в закладки uca.kiev.ua Написати нотатку в vkontakte.ru Додати в закладки twitter.com Додати в закладки facebook.com Додати в закладки myspace.com Додати в закладки google.com Додати в закладки myweb2.search.yahoo.com Додати в закладки myjeeves.ask.com Додати в закладки del.icio.us Додати в закладки technorati.com Додати в закладки stumbleupon.com Додати в закладки slashdot.org Додати в закладки digg.com
Додати в закладки bobrdobr.ru Додати в закладки moemesto.ru Додати в закладки memori.ru Додати в закладки linkstore.ru Додати в закладки news2.ru Додати в закладки rumarkz.ru Додати в закладки smi2.ru Додати в закладки zakladki.yandex.ru Додати в закладки ruspace.ru Додати в закладки mister-wong.ru Додати в закладки toodoo.ru Додати в закладки 100zakladok.ru Додати в закладки myscoop.ru Додати в закладки newsland.ru Додати в закладки vaau.ru Додати в закладки moikrug.ru
Додати в інші сервіси закладок   RSS - Стрічка новин сайту.
Переклад Натисни для перекладу. Сlick to translate.Translate